Ультразвукова терапія
Ультразвукова терапія (УЗТ) - це фізіотерапевтичний метод впливу, який використовує високочастотні механічні коливання частинок середовища. Ультразвук являє собою пружні механічні коливання частинок середовища з частотою вище 16 кГц, тобто лежать за межею чутності людського вуха.
Слуховий апарат людини сприймає звук, механічні коливання, що не перевищують 16 кГц. Тварини ведуть нічний спосіб життя, що живуть у печерах, воді, сприймають звуки більш високих частот (32 кГц і вище) для обміну інформацією і ехолокації.
У природних умовах ультразвук виникає під час землетрусу, виверження вулканів, при технологічних процесах - робота верстатів, ракетних двигунів і ін. технічних цілей ультразвук одержують за допомогою спеціальних випромінювачів. Залежно від джерела енергії поділяють на механічні та електричні. У механічних випромінювачах джерелом ультразвуку є енергія потоку, газу, рідини (свистки, сирени електричних перетворювачах ультразвук одержують при впливі електричного струму на тіла з заліза, нікелю і інших матеріалів. П'єзоелектричний ефект покладений в основу випромінювачів, виготовлених з пластин кварцу, титанита барію, турмаліну та інших матеріалів, які під впливом змінного електричного струму змінюють свої розміри і викликають механічні коливання середовища ультразвукової частоти.
Механізм дії ультразвуку
У фізіотерапії використовуються ультразвукові коливання в диапазоя 800-3000 кГц (0,8-3 МГц). У косметології частота ультразвукових коливань для будь-якого апарату є фіксованою. В основному, використовується частота від 25-28 кГц до 3 МГц.